2019-10-24 14:32:50
4 mity na temat Assessment Center
Assessment Center to coraz częściej spotykana metoda rekrutacji. Sesję przeprowadzają asesorzy, którzy kompleksowo sprawdzają i oceniają kompetencje potencjalnych pracowników. Z tą metodą wiąże się wiele mitów – poznaj najczęściej powtarzane teorie.
Mit 1: pozycja lidera jest przepisem na sukces
Wiele osób błędnie uważa, że podczas Assessment Center do najważniejszych kwestii należy wypracowanie pozycji lidera. Tymczasem osiągnięcie tego celu za wszelką cenę nie jest mile widziane przez pracodawców. Pokażesz się w znacznie lepszym świetle, jeśli udowodnisz, że potrafisz pracować w grupie i bierzesz pod uwagę pomysły potencjalnych współpracowników.
Mit 2: przygotowanie do AC nie jest możliwe
Niektórzy sądzą, że nie jest możliwe przygotowanie się do Assessment Center. W rzeczywistości w łatwy sposób można zadbać o to, aby jak najlepiej wypaść w oczach rekruterów. Warto poświęcić czas na ćwiczenie autoprezentacji. Należy również zapoznać się z przykładowymi zadaniami. Ważne jest także zaznajomienie się z charakterem danej firmy i kluczowymi dla niej kompetencjami. Nie można jednak przygotować się do konkretnych zadań, ponieważ nie wiemy, jakie wyzwania zaplanowali dla nas rekruterzy.
Mit 3: kompetencje miękkie nie są istotne
Kolejnym mitem jest twierdzenie, że rekruterzy biorą pod uwagę wyłącznie wiedzę merytoryczną. Tymczasem równie istotne są kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w grupie, zdolności komunikacyjne, wykonywanie obowiązków zawodowych pod presją czasu czy odporność na stres. Odpowiednio dobrane zadania mogą w efektywny sposób ukazać mocne i słabe strony kandydatów w kontekście predyspozycji do zajmowania konkretnego stanowiska.
Mit 4: do kolejnego etapu może być zaproszony tylko jeden kandydat
Na koniec warto wspomnieć o micie dotyczącym wyłonienia podczas AC tylko jednego kandydata, który ma szansę na otrzymanie posady. W rzeczywistości firmy rzadko kierują się takim limitem. Co więcej, zdarza się, że wszyscy zainteresowani spełniają wymogi firmy i tym samym mogą wziąć udział w następnym etapie rekrutacji.
Przeczytaj także: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/bola-cie-plecy-oto-6-szybkich-cwiczen-do-wykonania-w-pracy
Cykl artykułów powstaje przy współpracy z serwisem PRACUJ.PL. Polecamy również:
Targi pracy dla studentów – dlaczego warto brać w nich udział?